Ana sayfa Genel Buzz Aldrin’in Omega saatine ne oldu?

Buzz Aldrin’in Omega saatine ne oldu?

0

Omega, aya giden saat ünvanının ekmeğini yemeye devam ededursun, ay yürüyüşü sırasında Buzz Aldrin’in taktığı Omaga Speedmaster saat hala ortalarda yok.

Neil Armstrong abimiz aya ilk adımını atan insan, kim ne yapsın Buzz Aldrini diyebilirsiniz fakat aya adımını attığında Neil’in saatini takmadığını biliyor muydunuz?

Apollo 11 göreviyle aya giden ve aya ilk ayak basan Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’in Omega Speedmaster’larının hikayesini anlatmıştık.

Buzz Aldrin ve görevde kullandığı Omega Speedmaster

Aya yolculuk için Nasa’nın onay verdiği Omega Speedmaster’larını yolculuk boyunca takan iki astronot, ayın yüzeyine çıkacakları sırada ay kapsüllerinin zamanlayıcısının arızalanmasından dolayı saatlerden birini kapsülde bırakmayı daha güvenli buldu. Neil saatini kolundan çıkarıp kapsülde bıraktı. Yani aya ilk adımını atan Neil olmasına rağmen, ay yüzeyine çıkan saat Buzz’un saatiydi.

Astronot kıyafetinin üzerinden takılan saat için üretilen özel kayış .

Görev tamamlandıktan sonra dünyaya dönen astronotlar tüm ekipmanlarını tutanaklarla teslim etmiş olmalarına rağmen Buzz Aldrin’in Omega Speedmaster’ı bir şekilde kayboldu.

90’lı yıllarda ortaya çıkan bir Speedmaster sahibi 70’lerin başında 130 dolara satın aldığı saatinin aya giden saat olduğunu iddia etti fakat saat sahte çıktı ve Buzz Aldrin’in saatine kavuşma hayalleri suya düştü.

Buzz Aldrin hala Omega’nın etkinliklerinde yer alıyor ve yeni saat konseptleri konusunda tasarım ekibiyle görüşüyor.

Saatle ilgili komple teorileri üretiledursun, uzay müzesi hala ay yürüyüşünde takılan Omega Speedmaster’dan yoksun.