Ana sayfa Genel Vintage nerede başlar nerede biter?

Vintage nerede başlar nerede biter?

77
0

Uzun yıllardır dillere pelesenk olan bir kelime var. Mobilyasından, aksesuarına kadar her şeyde ‘vintage’ çok moda. Peki nedir bu vintage? Hiç değişmez mi? 

Zaman ilerledikçe tanımı da değişen bir kavram olarak vintage saatte de kendini gösteriyor. Saatte diğerlerinden biraz daha farklı olarak 1990 sınırı var diyebiliriz. İnsanların eskiye duyduğu özlem arttıkça tarih de gittikçe geriye doğru ilerliyor tabi. Tabi bazı kolleksiyonculara göre vintage 80 ve öncesi için kullanılması gereken bir kavram. 

Sosyal medyada bulunabilir

Ama sonuçta önemli olan sizin bileğinizdeki saatin yeterince eski olup olmadığını düşündüğünüz tabi ki. Peki nereden bulacağız bu saatleri. Genellikle ikinci el oldukları için facebook gruplarından, instagramdan veya bloglardan bulmak mümkün ama dikkatli olmak şart. Beğenileri iyi analiz ederek ve yapılan yorumlarını dikkatli okuyarak herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmayabilirsiniz?

Eksik parçaya dikkat

Zaman geriye gittikçe dikkat edilmesi gereken şeylerin sayısı da artıyor. Örneğin 1950-1960 arası bir saati alırken tüm mekanizmalarının çalışıp çalışmadığına dikkat etmek şart. Ayrıca saatte bir eksik olmamalı. Çünkü bu parçaları bulup eklemek ya da tamir ettirmek başınızı fena ağrıtabilir. Eksik veya arızalı bir durum olursa fiyatı mümkün olduğu kadar aşağı çekin ki daha sonra başınızı ağrıtacak faturaya kaynak kalsın.

Markaya sorun

Biraz daha eskiye gider de 1930-1950 arası bir saat almak için ciddi araştırma yapmak lazım. Kutusunun ve kağıtlarının tam olması önemli bir şart. Bundan sonra yapacağınız şey markaya sormak olabilir. Markalar kutuların veya saatlerin orijinal olup olmadığı bilgisini paylaşabilir. Tüm bunlara ilave olarak saati takanların fotoğraflarını da isteybilirsiniz? Böylece gönül rahatlığıyla yatırımınızı yapmış olursunuz…