Ana sayfa Genel 30 milyar dolarlık outdoor saatte rekabet kızışıyor

30 milyar dolarlık outdoor saatte rekabet kızışıyor

0

Akıllı saatlerdeki artış nedeniyle outdoor saatleri incelemek her ne kadar zor olsa da geleneksel akıllı saatler hala çok rağbet görüyor. Yapılan araştırmalara göre gelişmiş ülkelerde outdoor saatleri diğer ülkelere göre daha fazla rağbet görüyor. En gelişmiş pazarlar ve üreticiler İsviçre, ABD ve Japonya. Ama bu üreticilere bir rakip daha var ki maliyetleri oldukça az olan bir ülke. Evet doğru tahmin ettiniz o ülke Çin…

Devasa rakip Çin  

Çin bu gelişmiş ülkelerdeki rakiplerine göre daha ucuza üretse de Ar-Ge kabiliyeti açısından ABD, Japonya ve İsviçre çok daha önde. Ancak Çin’in saat teknolojisindeki kasları kuvvetlendikçe dünya outdoor saat piyasasındaki yeri de sağlamlaşıyor. Üretim kadar devasa iç pazarı ile Çin önemli bir tüketim merkezi de oldu. Ülkede her yıl bu alana olan talep artıyor. Peki bu kadar rekabetin olduğu pazar tüm bu emeği hak ediyor mu? Yani uğruna ter dökecek yeterince büyük bir pazar var mı? Evet var.

30 milyar dolarlık pazar

2018 yılı itibarıyla outdoor saat pazarının büyüklüğü 30 milyar 200 milyon dolara ulaşmış durumda. Bu rakam şimdilik kulağa büyük gelebilir ama beklentiler çok daha büyük. 2025 yılında 88 milyar 500 milyon dolara ulaşması bekleniyor ki bu rakam 2019-2025 arasında her yıl yüzde 14.4’lük bir artış anlamına geliyor.

2019 yılının öne çıkan Outdoor saatleri

Garmin Instinct

Outdoor saat dendiğinde bir çok insanın aklına ilk gelen markalardan biri Garmin. G-Shock’ları aratmayan dayanıklılığı, tasarımı ve kaliteli yapısı, stabil çalışan uygulamaları ile aradığınızdan daha fazlası.

Garmin Fenix artık anlatılmaya gerek bile olmayan bir seri fakat benim son dönemde ilgimi çeken G-Shock’ları andıran Instinct serisi.

Fenix’lere nazara çok daha uygun fiyatla satışa çıkan seriye bir göz atmak gerek.

Detaylı bilgi için link

Suunto Traverse

Finlandiya’nın bağrından kopup gelen Suunto’da yaptığı işlerle Garmin’lerin peşinde. Aslında Garmin’lerden bir eksiği olmamasına rağmen özellikle yazılım konusunda kullanıcılara Garmin kadar pürüzsüz bir tecrübe sunamıyor.

Bir çok yeni modeli olmasına rağmen bence hem tasarım hem de fiyat olarak hala en etkiliyeci modellerinden biri Travers modeli.

Detaylar için link

Casio GPR B1000

G-Shock ile outdoorcuların gönlünü kazanan Casio aslında akıllı saat işine biraz geç girdi diyebiliriz. Android tabanlı, bir türlü ısınamadığım Pro Trek serisinin aksine GPR (Rangeman) serisi ise bence outdoor saatler içinde albenisi en yüksek olanı.

Belki Suunto ve Garmin gibi fitness takibi yapmıyor fakat outdoorcular kaç adım attım, kaç e-mail aldım ile çok da ilgilenmiyor.

Şarj aleti ihtiyacını ortadan kaldıran solar paneller ve sizi hiking maceranızda takip eden GPS ihtiyacınız olan tek şey.

Detaylar için link

Amazfit Stratos

Xiaomi akıllı telefon piyasasında olduğu gibi akıllı alet edevatlarda da çok hızlı büyüyen bir marka. Akıllı saatleri Amazfit Stratos ise uygun fiyatı ve rakiplerine göre sunduğu farklı özelliklerle belki outdoor değil ama spor yapanların kolunda yerini aldı bile.

Detaylar için link