Ana sayfa Genel Japonlar lüks saate ‘devam’ diyecek

Japonlar lüks saate ‘devam’ diyecek

0

Güneş imparatorluğu saat konusunda Avrupa’nın en büyük rakiplerinden ve lüks segment satışlarında da istikrarlı bir pazar. Böyle olmaya da devam edecek gibi… 

Gerçekten de, Japonlar İsviçre’nin hakim olduğu küresel saat pazarında rekabet etmek için kendi niş  alanlarını yaratmış bir ülke. Yüksek teknolojili markalar daha çok yaygınlaştıkça da niş bir çekiciliğe sahipler. Peki gelir seviyesi açısından yüksek olan bu ülkede son durum ne?

33 milyar dolarlık pazar

Japonya lüks pazarında büyüme devam etti ve edeceğe benziyor. Japonya’daki lüks tüketimin 2019-2022 yılları arasında büyümenin devam edeceği öngörülüyor. 2022 yılına kadar lüks saat ve deri ürünleri harcamalarının büyüyerek devam edeceği belirtiliyor. Şu anda Japonya’nın tahmini lüks tüketim büyüklüğü ise 33 milyar dolar civarında. 

Kadın çalışan sayısı yüksek

Japonya’nın bu büyüme trendinde en önemli nedenler ise çalışan maaşlarındaki artış eğiliminin devamı ve işsizlik rakamlarının düşük seviyesi. Kadın çalışanların sayısındaki yüksek oran da lüks tüketimin devam edeceğinin en büyük garantilerinden biri.

Avustralya’yı hedefliyorlar

Saat satışlarının çok hızlı büyümese de makul ölçüde büyüme rakamlarına ulaşıldığını belirten Citizen Pazarlama Müdürü Jae Lee, “Seiko’nun satışları bu pazarda oldukça sabit gözüküyor, büyük bir büyüme elde etmediğimiz için, sadece yıllık bazda istikrarlı bir büyüme elde ediyoruz. Genel olarak, Japon markalarının Avustralya’da büyüme eğiliminde olduğunu düşünüyorum” dedi.