Ana sayfa Genel MADE IN SWISS YASALARI

MADE IN SWISS YASALARI

0

Neden İsviçre

İsviçre saat endüstrisinin dört sırrı
Saat denince dünyada ilk akla gelen İsviçre yapımı saatler. Peki neden bu kadar rakipsiz İsviçre? Yüz ölçümde hafif pahada ağır bu küçücük ülkenin dört temel özelliği var. Know-how, kalite, estetik cesaret ve teknik yenilikler olarak sıralayabiliriz bu dört nedeni.

İsviçre garantisi

Tanınmış markalarla globalleşen İsviçre, tüketici için değeri yüksek bir saat arayışı içinde en iyi seçimi garanti ediyor. İsviçre yapımı etiketi, saatçilik dünyasındaki tek gerçek referans. Ama aynı zamanda müşteri memnuniyetini korumak da çok zor.

Made in Swiss yasaları

‘İsviçre yapımı’ (made in Swiss) etiketi koymak da öyle her önüne gelenin yapabileceği bir şey değil. Özel bir yasa ile tanımlanan kriterleri var. Şu anda, bir saatin veya bir saatin bu ünlü etiketi gösterip gösteremeyeceğini öngören koşullar Federal bir yönetmelikle belirleniyor. 2013’te geçen yeni İsviçreli Yasası sadece sektördeki kaygılara yanıt olarak değil aynı zamanda İsviçre saatine yeni bir tanım da getirdi.

Peki nedir bu yasalar?

Bir saatin “Made in Swiss” yazısını taşıyabilmesi için,

  • Saatin mekanizmasının İşviçre yapımı olması
  • Saatin mekanizmasının saate montajının İsviçre’de gerçekleştirilmesi
  • Saatin son kontrollerinin İsviçre’de yapılmış olması gerekiyor

Bir mekanizmanın İsviçre yapımı sayılması içinse,

  • Mekanizmanın maliyetini oluşturan komponentlerin %60’ının İsviçre’de üretilmesi
  • Mekanizmanın montajının İsviçre’de gerçekleştirilmesi
  • Mekanizmanın son kontrollerinin İsviçre’de yapılmış olması gerekiyor.

Bu arada bazı markalar “Swiss Movement” logosuna sahipken “Swiss Made” logosuna sahip değildir. Bu demek oluyorki saatinizin mekanizması İsviçre yapımı fakat saatiniz İsviçre yapımı değil.