Ana sayfa Genel Fransız Donanmasının saati “ZRC”

Fransız Donanmasının saati “ZRC”

0
zrc saat
zrc french navy

Markalardan bağımsız olarak farklı tasarımlar hep ilgimi çekti. Instagramda gezinirken gördüğüm ZRC saatler ise anında radarıma takıldı.

Bezelin arasındaki tuz ve kumları kolay temizleme sistemi. İlginç!

Alışagelmiş dalgıç saati tasarımını pek alışılagelmemiş dokunuşlarla renklendirmişler ve bu çalışma bir çok saat markasındaki gibi absürd olmamış.

Nedir bu ZRC Saat?

Saat 6 yönündeki kurma kolu ilk dikkatimi çeken ilk ayrıntı oldu. Seiko’nun 4 yönündeki kurma kolu ( https://saatlerimiziayarlayalim.com/2019/01/21/seiko-skx007-inceleme/ ) gözüme güzel gözükse de normalde böyle marjinal değişiklikler hoşuma gitmezdi. Fakat ZRC bu işi güzel becermiş bence.

zrc diver

Masa başı dalgıçlarını değil gerçek dalgıçları hedefleyen ZRC’nin 1964-82 yılları arasında Fransız donanmasının da kullandığı Grand Fonds modelinin bileziği ise dalgıç kıyafetleriyle rahat kullanım hedeflenerek tasarlanmış.

Kolay ayarlanabilen bilezik aynı zamanda çok sık duruyor ve alıştığımız bilezik tasarımlarına farklı bir boyut katıyor.

easy dive sistem

Benzer bir tasarımı bu yıl Tudor tanıttı ve ben sevemedim.

tudor p01
Tudor’un 60ların sonlarında Amerikan Donanması için prototip olarak ürettiği saat.

40,5 mmlik kasa 300m su geçirmemezlik ve ETA2824-2 mekanizmaya sahip.

Yazının bu kısmına kadar geldiniz ve ağzınızın suyu akmaya başladıysa size kötü haberi veriyorum. Saat maalesef ülkemizde satışta değil ve ZRC Grand Fonds’un 1964 French Navy Reissue modelinin fiyatı 2990 Eurocuk.

Daha fazla bilgi ve farklı modeller için: https://zrc1904.ch/en/

zrc grands fonds