Ana sayfa Genel Seiko skx031 dalgıç saati inceleme

Seiko skx031 dalgıç saati inceleme

0

inceleme videosu için tıklayın.

Arabaların, elektronik ürünlerin hatta müzik aletlerinin Japonya’da üretilen alternatifleri Avrupa ya da Amerikan markalara göre daha uygun fiyatlı ve zaman zaman daha kalitelidir. En azından daha uzun ömürlü ve dayanıklı oldukları bir gerçek.

Milyon kilometreyi deviren Honda’lar, Ferrari gibi spor arabaları geçen Mitsubishiler, Jeeplere kafa tutan Subaru’lar otomobil tutkunlarının iyi bildiği örneklerin başında geliyor.

Seiko da İsviçre’nin tekelindeki saat endüstrisine tek başına direnen, geliştirdiği teknolojilerle saat endüstrisine yön veren bir firma.

Dünya üzerinde en fazla satılan dalgıç saat modellerinden SKX007’in uygun fiyatı ve bir iş makinasına benzer performansı onu hem saat koleksiyonerlerinin hem de tek bir saat yeter diyenlerin gözdesi yaptı.

Bugün inceleyeceğimiz Seiko SKX031 ise SKX007’nin İsviçreye göndermesi.

Seikoların klasik saat 4 yönündeki kurma kolunun 3 yönüne alındığı, boyutların 40mm civarına çekildiği ve ağırlığın azaltıldığı 96 yılında piyasaya sürülen Seiko SKX031, Seiko Submariner olarak da biliniyor.

Güçlü bir fosfora sahip numara işaretçilerindeki parlak metal detaylar, ok şeklindeki saniye göstergesi ve tarih gün penceresinin çevresindeki çerçeve, Seiko’nun sportif görünümüne sınıf atlatan bir dokunuş.

7s26 mekanizma görevini layığıyla yerine getiriyor. Bendeki günlük 30saniyelik sapmaya sahip üstelik saat neredeyse 15 yıllık ve hiç bakım görmedi.

Tabi hiç birşey mükemmel değil ve bu seiko da değil.

Bazı şeyler sanki tag heuerdeki, oristeki gibi sıkı değil. Saati ayarlarken hafif bir boşluk hissediyorsunuz. Benzer boşluk bezeli döndürürken de hissediliyor.

Saatin kendisi de bileziği de son derece rahat fakat bilezikte de bir miktar boşluk mevcut.

Tarih gece 12de dönüyor fakat 2 farklı dildeki gün göstergesinin kendini bulması 3ü buluyor.

Tabi şunu da unutmamak lazım skx007 deki gibi 200 metre değil 100 metre derinliğe dayanıklı bu modelin arka kapağında da skx007 lerdeki gibi tsunami değil sadece dalga logosu mevcut.

Şu an sıfırı olmayan bu saat yaklaşık 300 dolar bandında yurtdışı sitelerde ikinci el olarak satışa çıkıyor.

Farklı nato kayışlarla her tarz etkinliğe uygun bu klasikleşmiş Seiko, piyasadaki submariner homagelar içinde en tarz olanı.

Bir yerlerde denk gelirse kaçırmayın.

Saatin artıları

Karakteristik tasarımı

Dayanıklı yapısı

Saatin eksileri

Mekanizma ve bilezikteki boşluk hissi

100m su geçirmemezlik (sanki o kadar daldığımız var:)

Kimler almalı

Replika mı homage mı belli olamayan saatlere alternatif bir submariner homage arayanlar

Ömürlük bir saat arayanlar

Kimler almamalı

Swiss Made takıntısı olanlar

Takım elbiseyle kullanılacak saat arayanlar.