Ana sayfa İnceleme Seiko SKX007 inceleme

Seiko SKX007 inceleme

2
Seiko skx007 inceleme

Piyasada bulunan bütçeye uygun dalış saatlerinin başında Seiko SKX007 geliyor. Yaklaşık 300 dolarlık fiyatı da bu ikonik saati son derece cazip kılıyor.

İlk etapta saatin teknik özelliklerinden bahsedelim.

Saatin tarihini merak edenler için: https://saatlerimiziayarlayalim.com/2019/01/20/seiko-skx-efsanesi/

İnceleme videosu için: https://www.youtube.com/watch?v=W4y-DskwDdg&feature=youtu.be

Kasa Yapısı

41 mm çapa sahip çelik kasa yumuşak ve akışkan formlara sahip. Saat 4 yönüne konumlandırılmış kurma kolu ise piyasadaki diğer saatlerden SKX’i ayrıştırıyor.

Bezel kolay kavranıp döndürülebiliyor ve sesi, hissiyatı gayet iyi ancak bazı modellerde bezelin 12 ile hizalanmasında milimetrik kaymalara rastlanmakta ve bu titiz koleksiyonerleri rahatsız etmektedir. 

Seiko SKX007 jubilee boker knife

Kilitli kurma kolunu çıkarmak ve tekrar kilitlemek biraz güç gerektiriyor fakat açıldıktan sonra tertemiz ve kolay çalışan bir ayar mekanizmasına sahip. Yakın fiyat aralığındaki saatlerde bu kurma mekanizması genellikle boşluklu ve hafif çalışıyor hissiyatı vermektedir ancak bu durum Seiko SKX modeli için geçerli değil. 

İnternette sıkça rastlayacağınız bir halk efsanesi olan saatin arka kapağındaki “ Büyük Kanagawa dalgası”na değinecek olursak. Bu sadece bir sembolden ibaret değil. Yani saatin arkasındaki bu simge Kanagawa! https://en.1wikipedia.org/wiki/The_Great_Wave_off_Kanagawa

kanagawa dalgası
Devasa dalgaların resmedildiği bu resimde arka planda ve önce Fuji dağı görünür. Hokusai bu resmi Edo döneminde (1603 – 1868) ahşap baskı tekniği hazırlamıştır. Bu resim Japonyanın en ikonik sanat eseri olarak da geçer.

Neyse konumuza dönelim J Kristal cam ! 

Seikonun sertleştirilmiş kristalden ürettiği hardlex cam normal basit kristal camlara nazaran dayanımı daha kuvvetlidir ancak safir camdan daha az dayanıklıdır. Camın bezel ile birleştiği noktada yapılan pah güzel bir bitiş sağlamıştır.

Seiko SKX007 jubilee
Camın bezelle buluştuğu noktadaki kırılmalar çok şık gözüküyor.

Kadran 

Bana göre iyi tasarlanmış minimalistik bir kadrana sahip. Gün ve tarih iyi konumlandırılmış ve kadranın ortasına doğru farklı bir renkte ISO Sertifikalı “Diver’s 200m” yazıyor. Bu da gayet şık. 

Fosforu ise gayet güçlü.

Seiko SKX007’nin mekanizması

Seiko SKX007, 7s26 mekanizmaya sahip ve 21,600 vuruş ile çalışmakta. Tam kurulup bırakıldığında 48 saat durmadan çalışabilen mekanizma günlük 20 ile 40 saniye arasında sapma gösterebilir.

Farklı kayış seçenekleri farklı ortamlara rahatça uyum sağlayabilecek olan SKX’i kolunuzdan çıkarmadan bir ömür geçirebilirsiniz.

Hatta bununla ilgili internette aynı yazıya sık sık rastlıyorum …. 

“skx, çocuğunuza bırakacağınız bir saat değildir. 30 sene boyunca takıp canına okuduktan sonra öldüğünüzde bileğinizde sizinle birlikte gömülmesi gerekir.”

Seiko SKX007 jubilee

Seiko SKX007’nin artıları

  • Uygun fiyat
  • Dayanıklı yapısı
  • İkonik tasarımı

Seiko SKX007’nin eksileri

  • Kalite kontrol eksikliğinden aldığınız bir model çok iyiyken bir diğerinde bazı hatalar olabiliyor

Kimler Skx007 almalı

  • Ömürlük bir tool watch sahibi olmak isteyenler

Kimler Skx007 almamalı

  • Saat dediğin İsviçre Malı’dır diyenler.