Ana sayfa Genel Seiko’nun derin sulardaki tarihi

Seiko’nun derin sulardaki tarihi

1

Seiko firması dalış saatleri serilerine ilk olarak 1965 senesinde 62MAS modeli ile başladı. Bu saatler 150 metre su geçirmezlik özelliği ile dalgıçların ve saat meraklılarının beğenisine sunuldu. Üretilen 62MAS serisi Antartik araştırma ve keşif çalışmaları yapan dalgıçlar tarafından kullanıldı.

Efsane 1965 senesinde 62MAS modeli ile başladı.

Limitleri zorlamak isteyen Seiko için 1968 senesi 3 senelik ar-ge çalışmalarının meyvesini alma zamanı idi. Sene sonunda piyasaya sürdükleri Dalış saati ile 300 metre su geçirmezlik başarısını yakalamış ve bu sayede en yüksek dünya standartlarına ulaşmışlardı. Saatin en büyük özelliği ise yüksek vuruş kalibre kabiliyetine sahip olmasıydı. (Saniyede 10 vibrasyon) Vibrasyon ve balansı iyi çözümlemiş olan Seiko yeni bir dalış sistemi geliştirerek, manuel kurulum ile birlikte kendiliğinden kurulan (otomatik kurma sistemi) mekanizmayı geliştirdi.

Hiroşimalı profesyonel bir dalgıç tarafından yazılan bir mektup Seiko’yu daha da derinlere inmeye teşvik etti ve ar-ge çalışmaları tekrar başladı. Dalgıçın yazdığı metinde dalış kapsülü içinde ve serbest dalışlarda, 300 metre sonrası yaşanan satürasyon sebebi ile birçok dalış saatinin zarar görmesi ve hatta dayanmaması problemi iletiliyordu. Bunun üzerine Seiko firması bir cevap yazarak tabiri caizse “o iş bende” dedi ve akabinde 600 metre su geçirmeyen titanium kasalı için çalışmaları hızlandırdı. 

1975 senesinde dünyanın ilk profesyonel 600 metre su geçirmeyen titanyum kasalı saati görücüye çıktı. Bu saat su geçirmezlik özelliği yanı sıra ilk korozyona uğramaz (aşınmaya dayanıklı) olarak piyasaya sunuldu. Muadillerinin aksine (o dönem her ne kadar olmasada) poliüretan akordeon kayışı saati portatif hale getiriyordu. Bu modelle birlikte 300 m – 600 m su geçirmeyen modelleri tasarımları ile birlikte patentlenerek firmanın ikonları hatta amiral gemisi oldu.

600m’ye kadar dayanıklı Titanyum Tuna modelleri

1978 yılında bir miktar değişiklik yapılarak 600 metre su geçirmeyen bu model dunyanın ilk quartz mekanizmalı satürasyon dalışına uygun saati seçildi. 

1982 yılında firma tekrar bir yeniliğe imza atarak dünyanın ilk çift dilli, alarm ve kronografa sahip 150 metre su geçirmez modelini çıkardı. Bu saatler aynı zamanda birleştirilmiş ses sistemleri ile su altında iletişim imkanı sağlıyordu. 

1985 yılında bu seriler için başarılarını tescilledikleri ve ikon haline geldikleri sene oldu ve “DÜNYANIN EN ÇOK SATAN VE REKOR KIRAN 200 Metre SU GEÇİRMEZ QUARTZ SAATİ” ünvanını aldılar.

1986 yılında başarıya doymayan Seiko firması seramik dış kabuğa sahip dünyanın ilk 1000 metre su geçirmez dalış saatini piyasaya sürdü. Saat hafifliği, korozyon dayanımı ve tek parça tasarlanmış su geçirmez titanyum kasası ile 1000 metre derinliğe meydan okuyordu. 

1990 yılında dünyanın ilk “Scuba Master” isimli ve  bilgisayar donanımlı dalış saati piyasaya sürüldü. Bu saat su sensörü, derinlik ölçer gibi hayati değerleri kullanıcısı ile anında paylaşıyordu.

1992 farklı bir atak sergileyerek, yine dünyanın ilk 200 metre kinetic dalış saatini tasarladılar. Bu saat kendi enerjisini üreten quartz mekanizmaya sahipti. Kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çevirerek muazzam bir fonksiyon sağlıyordu. Bu saat hem güvenlik, hem de ekolojik anlamda gerçek bir dalgıç saati idi. 

1995 yılında  tasarladıkları model; su altı termometresi, derinlik ölçer özellikleri ile 200 metre su geçirmezlik sunuyordu. Sadece suyun derinliğini değil aynı zamanda dalış zamanı, data logu tutma özelliği ve hava basıncı ölçme gibi özelliklere de sahipti. Bunlarla birlikte alarm ve pil göstergesi gibi karasal maksatlara da hizmet ediyordu.

Yine aynı sene  dünyanın ilk 200 metre su geçirmeyen, 24 saat reservli kinetic saati piyasaya sunuldu. Bu saatte pil olmaması kullanıcıların birçoğuna daha çok hitap ediyordu. Saat yüksek dayanımlı titanyum kasası ile mukavemeti ve şok dayanımını arttırıyordu. 

1995 senesi Seiko firması için adeta “Dalış saatleri atağı” yılı oldu. Sene sonuna doğru çıkardığı Scuba Master modeli ile 200 metre su geçirmezlik ile birlikte analog derinlik ölçeri entegre etmiş ve bu sistemi otomatik bir mekanizma ile çalıştırmıştı. Bu yenilik tabiiki yine DÜNYADA İLK idi. Saat tam otomatik modunda çalışırken su seviyesi ve su basıncı gibi önemli bilgileri hesaplayabiliyordu. Buna ek olarak data log hafızası ve uyarı bildirimleri de özelliklerine eklenmişti.

2000 yılında bir millennium modeli ile tekrar görücüye çıkan dalış saatleri, kelime anlamı ile Dalış bilgisayarı niteliğindeydi. Bu saatler dünyanın ilk hassas bilgi paylaşımı yapan su altı saatleri olarak Kabul edildi. Azot dalışında da kullanılabilen bu model, tüm gerekli verileri kaydedebildiği gibi aynı zamanda da 200 metre su geçirmez özelliğe sahipti.

2005 yılında dünyanın ilk “spring drive” teknolojisine sahip dalış saatini üretti. 

Üretilen bu yeni saat safir cam teknolojisine sahipti ve 600 metre su geçirmezlik özelliği vardı.