Ana sayfa Genel Fransada doğdu İngiliz oldu

Fransada doğdu İngiliz oldu

2

Dövizdeki artış saat severleri farklı markalara yönlendirdi. Ben de bir süredir farklı markaları, microbrand denen küçük markaları takip ediyorum. 

Bu markalardan birisi 2012 yılında Zenith Fransa’nın eski yöneticilerinden Brice Jaunet’in kurduğu Briston. Aslen Fransa’da kurulan bu marka, İngiliz zerafetini yansıtan tasarımlarıyla ön plana çıkıyor. Brice Jaunet’in Oxford’daki öğrencilik yılları da markaya katılan İngiliz DNA’sının doğal gözükmesini sağlamış.

Saatler ilk olarak kareye yakın şekli ile dikkat çekiyor. Farklı tasarımlar peşinde koşan, submariner iskeletine kurulmayan saatler benim için her zaman bir adım önde. Spor saatlerle özdeşleşen Nato bantlar ise saate çok farklı bir hava katmış durumda. Kasa materyelini oluşturan kaplumbağa asetatı ise göz zevkimizi doruklara çıkarıyor.

Saatler geçtiğimi yıla kadar sadece Quartz modellerden oluşuyordu fakat bu sene markayı bir adım öteye taşımak için mekanik bir diver model de seriye eklendi. Japon Seiko mekanizmaya sahip saat Quartz saatleri görmekten bile nefret edenlerin radarına markayı sokmuş durumda.

Clubmaster Classic modeli adından da anlaşıldığı üzere klasik bir Briston. Nato bantı, kare ve kaplumbağa kasası ile hem spor hem de klasik detayları bir arada barındırıyor.
Benim favorim olan Clubmaster Sport klasik arabalar, yarış arabalarına göndermelere sahip. Biraz Tag Heuer’in Monaco modelini de andıran bu model bir süredir alınacaklar listemde.
Clubmaster Vintage modeli klasik modeldeki sportif çizgilerden arındırılmış ve tamamen dress watch arayanlara hitap ediyor.
Aslında tüm modeller 40-42mm arasında olduğu için unisex olarak duyuruluyor fakat yine de sadece kadınlara özel Chic serisi 36mm ile ince bilekli kadınların tercihi olabilir.
Clubmaster Iconic, ah keşke hiç olmasaydın sen. Saatin otomatik olduğunu ve diğer Quartz modellerden ayrıştığını göstermek için açılan pencere saatin tüm karakteristiğini bozmuş bence. Fotoğraflarına bile bakmak istemedim, mutlaka seveni olacaktır ama bu ben değilim.
Clubmaster Diver, markanın en pahalı saati olan bu diver hem çok sade hem çok şık hem de çok sportif. Saati çok beğenmeme rağmen yine de gönlüm Quartz Clubmaster Sport’ta.

Mevcut modellerini kısaca yazdım ve kendimce görüşlerimi anlattım. Saatle ilgili daha fazla bilgi için http://www.briston-watches.com/en/12-watches sitesine, gidip görmek için Türkiye distribütörü Mey Saat‘e bir uğrayınız. 

2 YORUMLAR

  1. emeginize sağlık güzel bir yazı olmuş, güzel görünen ilginç saatler gercekten
    Seiko NH 35 galiba kullanılan makinasi
    Seiko, Invicta, Vostok, Lum-Tec, Spinnaker, Minus-8 Layer da da kullanılıyor.
    Ben uzun zamandır Steinhart markası ile bagimlilik oluşturdum. onlarda ayni fiyat seviyesinde ama asla quartz a el surmuyorlar . eski Debaufre den ayrılan bir marka bende ocean blue , maritime ve diler birkaçları var kalitesi Longines den az degil. Eskiden Seikonun üst seviye makinalarını birde tabiki ETA ve valjoux kullanıyorlardı ama ETA ya tamamen döndüler tavsiye ederim.
    ama tahminen biliyorsunuzdur markayı zaten , evet boyle çok marka var Dewosa , Mito … saymakla bitmez ama bu da demek ki yazacak , paylasacak çökseydi var. Dunya Rolex, Patek ve Vacherondan ibaret degil Cartier ise hiç degil ( ben parfumunu seviyorum) . Tekrar elinize sağlık